Medytacja, w najprostszym ujęciu, jest modlitwą w ciszy . Daje ciszę, wytchnienie, pozwala odpocząć i doświadczyć spokoju oraz pozwala na odnalezienie równowagi w zagonionym świecie. W ujęciu chrześcijańskim jest wchodzeniem w siebie w celu, by gdzieś w głębi swojej istoty odnaleźć Boga. Daje ona jednocześnie wolność i swobodę takiego spotkania, niekiedy jest to spotkanie po latach, ze swoim dawnym Przyjacielem. Medytacji można się nauczyć, korzystając z pomocy czy doświadczenia innych medytujących osób. Za nikogo nie da się jednak „pomedytować”. Tu niezbędny jest warunek woli tj. trzeba chcieć, jak i potrzeba pewnej praktyki którą my właśnie proponujemy, Jesteśmy zawsze otwarci dla chętnych, by medytować z nami lub chociażby takich, którzy chcą tylko spróbować. Nigdy nie wiemy jednak co Bóg dla danej osoby przygotował. Dysponujemy już sporą ilością świadectw z naszych rekolekcji iż jest On hojny, litościwy i często zaskakujący.
Medytacja jest i dla ciała jak i dla ducha, pomaga wyciszyć się i złapać równowagę
w zagonionym świecie; zobaczyć rzeczy z innej perspektywy; w nowym świetle.
Słowo medytacja wywodzi się z łacińskiego słowa “meditatio”, które oznacza zagłębienie się w myślach, namysł czy też rozważanie. My jako medytację rozumiemy również kontemplację. Jest to trwanie z miłosną uwagą skierowaną na Boga. Nie jest możliwe w jednym czy dwóch słowach oddać czym jest medytacja. Dlatego tworzymy różne przestrzenie: spotkania i wspólne medytacje; spotkania online; weekendowe rekolekcje medytacyjne, miejsce medytacji – Schronisko Duchowe, by każdy chętny miał szansę uczyć się medytacji i ją praktykować.
Medytacji uczymy się w praktyce. My po prostu medytujemy, medytujemy razem. Serdecznie zapraszamy na nasze spotkania, gdzie poruszamy wszystkie praktyczne aspekty medytacji. Jest tam też przestrzeń, by często pierwszy raz w życiu, tej medytacji doświadczyć. Stwierdzenie, że „medytacji uczy się poprzez medytację” uważamy za szczególnie prawdziwe. Na naszych spotkaniach czytamy też teksty chrześcijańskie o medytacji, w szczególności Ojców Pustyni, zapisane od ok. 300 lat po Chrystusie (wtedy rozpoczął się ruch monastyczny), które pozostają wciąż aktualne.