MISJA:
→ przybliżenie osobom zainteresowanym tematyki medytacji chrześcijańskiej – uczymy medytacji poprzez tworzenie wspólnych przestrzeni medytacyjnych;
→ wspieranie środowisk chrześcijańskich (zapraszamy do wspólnych działań, dzielimy się doświadczeniami);
→ w modlitwie medytacyjnej wspieramy potrzebujących – prosząc o dobro dla Nich.
Wspieramy chrześcijan na drodze duchowości medytacyjnej, traktowanej
w kategoriach osobistego rozwoju
i wzrostu
Statut Fundacji
WARTOŚCI:
→ duchowość chrześcijańska związana z tradycją modlitwy medytacyjnej;
→ otwartość na różne środowiska pielęgnujące medytacyjny i kontemplacyjny wymiar życia chrześcijańskiego;
→ szacunek wobec wszystkich ludzi poszukujących dróg zjednoczenia z Absolutem.
Nasza Fundacja przyjęła jako swoją nazwę najważniejszy znak w duchowości franciszkańskiej – znak Ͳ
Ͳ (TAU) – to litera języków Pisma Świętego – występuje zarówno w alfabecie greckim, jak i hebrajskim (kończy alfabet hebrajski). Znak ten w Starym Testamencie rozumiany jest jako symbol ocalenia niewinnych (Ezechiel 9, 4-6). Naznaczenie znaku Tau na czołach ludzi jest symbolem ocalenia także w Apokalipsie św. Jana (Ap 7) gdzie opieczętowanych ma być 144 OOO-liczba symboliczna obejmująca wszystkich ludzi, bo dobry Bóg chce zbawić wszystkich. Już pierwsze Kościoły Chrześcijańskie używały znaku TAU jako symbolu zbawienia. Krzyże TAU znaleziono w rzymskich katakumbach. Zgodnie z Pismem Świętym, znak TAU, to znak pokutnego, odnowionego w Chrystusie życia. To również znak dobroci i miłości Boga, źródło prawdziwej radości. Tau jest znakiem pobożności chrześcijańskiej i zobowiązaniem do naśladowania Chrystusa ubogiego, pokornego i ukrzyżowanego. W takim właśnie duchu św. Franciszek z Asyżu symbol TAU umieszczał na ścianach, uczynił z niego pieczęć w swych listach. “Opieczętowywał” duchowo znakiem TAU siebie i swoich naśladowców, widział bowiem w tym znaku gwarancję Bożej opieki i ochrony przed złem. Od dnia 11 XI 1215 r. św. Franciszek z Asyżu obrał znak TAU jako godło i herb naśladowania Jezusa.
Nasza fundacja działa na zasadzie wolontariatu, oferujemy wspólną modlitwę medytacyjną, swój czas i środki, nie prowadzimy zarobkowej działalności gospodarczej. Służymy tym, co każdy z nas może dać i chce wnieść do fundacji.
Od 2013 roku prowadzimy w Rychwałdzie różne formy spotkań z medytacją chrześcijańską. Rozpoczęliśmy od prowadzenia rekolekcji medytacyjnych. W ich efekcie zawiązała się Grupa Medytacji Chrześcijańskiej. Od dawna zamierzaliśmy stworzyć tzw. Schronisko Duchowe – miejsce, które w jeszcze większym zakresie pozwoliłoby nam spotykać się na medytacjach oraz zapraszać gości. W 2022 r. nasza Wspólnota zakupiła stary dom z bali – nasze działania przyjęły bardzo konkretną formę. Postanowiliśmy założyć fundację, której celem jest podejmowanie i wspieranie działań na rzecz rozwoju medytacji chrześcijańskiej oraz środowiska osób, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę oraz praktykę z dziedziny medytacji chrześcijańskiej. Pierwszym dziełem Fundacji jest stworzenie Schroniska Duchowego, które będzie ośrodkiem medytacji chrześcijańskiej w Rychwałdzie.
Wyrazem wdzięczności jest nasza modlitwa głębi w intencji wszystkich tych osób, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do powstania Schroniska duchowego. W szczególności ofiarujemy modlitwę głębi za te osoby, w intencji dobra dla Nich oraz o powodzenie Ich wszystkich spraw.
Fundacja TAU prowadzi otwarte rekolekcje medytacyjne i zaprasza do współpracy inne osoby, wspólnoty, w tym chrześcijańskie oraz środowiska związane z medytacją. Schronisko duchowe tworzone jest jako małe miejsce medytacji chrześcijańskiej, do którego już serdecznie zapraszamy !
Do celów Fundacji TAU należą:
→ edukacja w obszarze medytacji chrześcijańskiej oraz jej tradycji w kulturze społecznej;
→ działalność wydawnicza oraz organizacja otwartych spotkań;
→ przygotowywanie i prowadzenie medytacji chrześcijańskich,
→ wspieranie oraz organizowanie rekolekcji tematycznych z medytacji chrześcijańskich, wspieranie/tworzenie grup medytacyjnych;
→ tworzenie oraz prowadzenie miejsc/ośrodków medytacji chrześcijańskiej, w szczególności Schroniska Duchowego
im. św. Klary oraz św. Franciszka w Rychwałdzie;
→ wspieranie innych środowisk chrześcijańskich, w tym poprzez współpracę z organizacjami;
→ działalność wolontaryjna;
→ promowanie medytacji chrześcijańskiej on-line, w tym organizacja regularnych spotkań.