Jesteśmy grupą świeckich osób, które wspólnie medytują. Praktykujemy od lat, w Rychwałdzie nasze początki sięgają 2013 roku, zaś wspólnota zawiązała się nieco później. Niektórzy z nas medytowali wcześniej indywidualnie, tu zaczęliśmy się spotykać w celu wspólnych medytacji. Naszym opiekunem oraz przewodnikiem duchowym jest franciszkanin, Ojciec Bogdan Kocańda. Jest z nami od początku. Tworzymy razem Wspólnotę Medytacyjną TAU. Współprowadzącą wspólnotę jest osoba świecka – Basia Pawlik. Basia jest aktywna w biznesie, współprowadzi m.in. spółkę audytorską. Sama najlepiej daje przykład, jak medytacje, jeszcze niedawno kojarzone ze środowiskiem zakonnym, pomagają w życiu osób świeckich, pracujących, które mają rodziny, zobowiązania i codzienne aktywności.
Wartością naszej wspólnoty jest połączenie doświadczenia osoby zakonnej i świeckiej.
Od początku staramy się pracować nad jakością, a nie ilością. Nasze ćwiczenia przenikają nasze życie, a nie są w oderwaniu od niego, powoli je zmieniają, ubogacają. Pozwalają nam zaczerpywać sił w celu pokonywania różnorakich trudności. Czerpiemy radość, otuchę i nadzieję z tych spotkań, a one procentują każdego dnia.
Oprócz aspektu, by medytować dla siebie personalnie wane jest dla nas, by medytując, czy modląc się modlitwą kontemplacyjną, włączyć nurt modlitwy osób świeckich w nurt modlitwy zakonów. Jest to modlitwa, która poprzedza działania. Zakony, szczególnie kontemplacyjne w Kościele, modlą się za działania czynne w Kościele. Niestety wraz ze zmniejszającą się liczbą powołań zanika i modlitwa kontemplacyjna. Chcieliśmy zacząć odkrywać ją na nowo, wg starych tradycji chrześcijańskich, jak i przenosić na grunt osób świeckich, by płynęła ona możliwie szerokim strumieniem i na zasadzie tzw. efektu motyla zmieniała pozytywnie świat. Medytacja jest MODLITWĄ W CISZY. Odbywa się w ciszy, a jednak dzieje się w tej ciszy tak dużo. W ciszy można spotykać samego Boga.
Naszą cichą modlitwę prowadzimy m.in. w intencjach: innych wspólnot świeckich, za ich działania, wspólnoty Ojców franciszkanów w Rychwałdzie, w intencjach ważnych w danym momencie dla świata – aktualnie najważniejszy jest pokój na Ukrainie oraz w naszych intencjach prywatnych, członków Wspólnoty. Głównym sensem istnienia naszej wspólnoty jest cicha modlitwa. Poprzedza ona wszystkie nasze działania.
Gdzie można z nami medytować?
Spotykamy się w Rychwałdzie w każdy drugi poniedziałek miesiąca po Mszy Św. wieczornej. W pozostałe poniedziałki medytujemy wspólnie online o godz. 20:0 Ostatnio tworzymy mały ośrodek medytacji osób świeckich tzw. Schronisko duchowe im. św. Klary i św. Franciszka, gdzie chcemy szczególnie się modlić o odnowę kościoła. Zapraszamy do tej modlitwy wszystkich naszych gości również.
Od roku 2023 trzy razy w roku spotykamy się na rekolekcjach medytacyjnych, na które zapraszamy osoby rozpoczynające swoją drogę medytacyjną, jak i te, które są z nami od lat (dotychczas były to dwa razy w roku). Odkryliśmy szczególne działanie modlitwy medytacyjnej na tzw. rekolekcjach uzdrowieniowych. Podczas nich modlimy się o różne aspekty uzdrowienia wewnętrznego. W troku 2023 będą rekolekcje tematyczne uzdrowienia wewnętrznego. W czasie rekolekcji medytacyjnych w lutym modlić się będziemy m.in. o uzdrowienie struktur emocjonalnych i pamięci.
W naszej praktyce kierujemy się tradycją chrześcijańską, na niej opraliśmy wszystkie nasze ćwiczenia. Odkrywaliśmy wspólnie teksty Ojców Pustyni, Ojców Kościoła, św. Jana od Krzyża, teksty św. Franciszka i św. Klary oraz wielu innych świętych właśnie w tradycji chrześcijańskiej. Jesteśmy zakochani w głębi tej tradycji, odkrywaniu tych tekstów, przenoszeniu ich na realia naszego obecnego życia i świata, odnoszeniu ich do naszych doświadczeń. Pozostają one dla nas głębokie, fascynujące i ciekawe, stąd czerpiemy z tej „głębokiej studni” i skupiamy się na pogłębianiu tej wiedzy oraz adaptowaniu doświadczeń wielu świętych i mistyków chrześcijańskich do naszej codziennej praktyki.