[iheu_ultimate_oxi id="4"] Elementor #1640 - TAU Medytacja Chześcijańska

W Rychwałdzie nasze początki sięgają 2013 roku. Niektórzy z nas medytowali wcześniej indywidualnie, tu zaczęliśmy się spotykać w celu wspólnych medytacji.
Spotykamy się co tydzień online i dla zainteresowanych na tematycznych medytacyjnych sobotach w Schronisku Duchowym. Raz w miesiącu mamy spotkanie całej grupy stacjonarnie w Rychwałdzie. Co cztery miesiące medytujemy na trzydniowych rekolekcjach, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Zainteresowane osoby mogą dołączyć do naszej grypy na WhatsApp – zapraszamy do zapoznania się z regulaminem.

Od pierwszych spotkań  naszym opiekunem duchowym jest Ojciec Bogdan Kocańda  OFMConv   – Franciszkanin, doktor teologii duchowości. Aktualnie jest członkiem zarządu Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i animatorem formacji ustawicznej w tejże prowincji, członkiem Krajowej Służby Komunii Charis, prezesem zarządu Fundacji Rodzina w Służbie Człowieka, założycielem i promotorem Ruchu Pasterzy Nowego Serca Corda Pia; opiekunem duchowym Federacji Katolickich Wspólnot Po Alphowych Chrystusa Sługi; pasterzem Wspólnoty Ewangelizacyjno-Charyzmatycznej Talitha Kum, Grupy Misyjnej i Grupy Medytacyjnej w Rychwałdzie. Autor kilku książek i wielu artykułów promujących życie duchowe.
Pozostajemy wdzięczni za Jego serce i wkład pracy; za to, że i my możemy być „dzieckiem” zakonnika o przede wszystkim głębokim doświadczeniu własnym w medytacji, jak i w prowadzeniu i uczeniu grup osób świeckich.

Współprowadzącą wspólnotę jest osoba świecka – Basia Pawlik. Basia jest aktywna w biznesie, współprowadzi m.in. spółkę audytorską. Sama najlepiej daje przykład, jak medytacje, jeszcze niedawno kojarzone ze środowiskiem zakonnym, pomagają w życiu osób świeckich, pracujących, które mają rodziny, zobowiązania i codzienne aktywności. Wartością naszej wspólnoty jest połączenie doświadczenia osoby zakonnej i świeckiej.

Od początku staramy się pracować nad jakością, a nie ilością. Nasze ćwiczenia przenikają nasze życie, a nie są w oderwaniu od niego, powoli je zmieniają, ubogacają. Pozwalają nam zaczerpywać sił w celu pokonywania różnorakich trudności. Czerpiemy radość, otuchę i nadzieję z tych spotkań, a one procentują każdego dnia.

Oprócz aspektu, by medytować dla siebie personalnie ważne jest dla nas, by medytując, czy modląc się modlitwą kontemplacyjną, włączyć nurt modlitwy osób świeckich w nurt modlitwy zakonów. Jest to modlitwa, która poprzedza działania. Zakony, szczególnie kontemplacyjne w Kościele, modlą się za działania czynne w Kościele. Niestety wraz ze zmniejszającą się liczbą powołań zanika i modlitwa kontemplacyjna. Chcieliśmy zacząć odkrywać ją na nowo, wg starych tradycji chrześcijańskich, jak i przenosić na grunt osób świeckich, by płynęła ona możliwie szerokim strumieniem i na zasadzie tzw. efektu motyla zmieniała pozytywnie świat. Medytacja jest MODLITWĄ W CISZY. Odbywa się w ciszy, a jednak dzieje się w tej ciszy tak dużo. W ciszy można spotykać samego Boga.

Naszą cichą modlitwę prowadzimy m.in. w takich w intencjach: innych wspólnot świeckich, za ich działania, wspólnoty Ojców franciszkanów w Rychwałdzie, w intencjach ważnych w danym momencie dla świata – aktualnie najważniejszy jest pokój na Ukrainie oraz w naszych intencjach prywatnych, członków Wspólnoty. Głównym sensem istnienia naszej wspólnoty jest cicha modlitwa. Poprzedza ona wszystkie nasze działania.

Spotykamy się w Rychwałdzie w każdy drugi poniedziałek miesiąca po Mszy Św. wieczornej. W pozostałe poniedziałki medytujemy wspólnie online o godz. 20:00. Ostatnio tworzymy mały ośrodek medytacji osób świeckich tzw. Schronisko duchowe im. św. Klary i św. Franciszka, gdzie chcemy szczególnie się modlić o odnowę kościoła. Zapraszamy do tej modlitwy również wszystkich naszych gości.